Субота, 15.12.2018, 20:41

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"
Статті лікарів » Статті » Мої статті

Що таке миготлива аритмія?

      Миготлива аритмія (МА) - дуже розповсюджене порушення ритму серця, cеред дорослого населення вона становить 0,5-2,0%, а серед людей похилого віку досягає 10-15% .Статистичні дані по даній нозології у Віньковецькому районі значно нищі ніж світові та середньоукраїнські,що пов’язано з недореєстрацією даної когорти хворих.

 У пацієнтів з миготливою аритмією м’язові волокна верхніх камер серця (передсердь) починають скорочуватися дуже часто та хаотично.
Таке неконтрольоване часте скорочення передсердь порушує проходження крові через серце, призводячи до нерегулярного пульсу та появи відчуття т
ріпотіння в грудях. Найчастіші симптоми МА – серцебиття (відчуття нерегулярних або частих серцевих скорочень), нерегулярний пульс, задишка, слабкість, втома, головокружіння, втрата свідомості та болі в грудній клітці.При цьому у деяких людей з МА симптоми можуть бути виражені незначно або не проявлятися взагалі (це називається безсимптомна МА).

       В нормі скорочення чотирьох камер серця відбувається синхронно та впорядковано. Кров спочатку надходить в легені (де збагачується киснем), звідти повертається в серце і вже потім розноситься по всьому тілу. Контроль частоти серцевих скорочень здійснюється в особливих ділянках серця, які виконують функцію водія ритму (вони називаються синусовий та атріовентрикулярний вузли). Ці вузли контролюють проведення електричних імпульсів через серцевий м’яз і забезпечують регулярні, координовані м’язові скорочення. При МА порушується передача електричних імпульсів, що призводить до появи нерегулярних швидких скорочень серця, характерних для нападів МА. Хоча механізми розвитку МА до кінця невідомі, вважають, що за її запуск відповідає «тригер», а за її підтримання – субстрат. Тригером є клітини серця, які несвоєчасно генерують електричні сигнали. Якщо це відбувається часто, то може початися миготлива аритмія. Субстратом вважають серцево- м’язову тканину передсердь зі зміненими електричними властивостями, які забезпечують проведення і підтримку патологічних електричних сигналів серця.Такі зміни міокарда найчастіше виникають при: ішемічній  хворобі серця, серцевій недостатності, хворобах клапанів серця, запаленні серцевої сумки (перикардиті), підвищення активності щитовидної залози (гіпотиреозі) та захворюваннях легень та ін. До групи високого ризику по розвитку МА відносяться також люди з підвищеним артеріальним тиском (гіпертензія) та цукровим діабетом.

        При МА не вся кров викидається з передсердь. Порушення  кровотоку створює умови для формування в передсерді кров’яного згустка (тромба). Якщо такий згусток не розчиниться і залишить серце він може попасти в одну з артерій і закупорить її просвіт,що призведе до гострої ішемії тканин. Для попередження тромбоемболічних ускладнень людям з МА за звичай призначають антикоагулянти ( засоби що розріджують кров) для зменшення ризику утворення тромбів. МА може викликати також і інші ускладнення такі ,як застійна серцева недостатність – захворювання при якому знижується здатність серця перекачувати кров, що різко знижує якість життя,тому своєчасне  лікування МА має велике значення.

         Для діагностики ФП необхідно записати електрокардіограму (ЕКГ). При нерегулярних приступах МА використовують портативні засоби для запису ЕКГ (холтерівське моніторування) або проводять тредміл- тест (запис ЕКГ на біговій доріжці), які дають можливість спостерігати діяльність серця при фізичному навантаженні. В рідких випадках проводять електрофізіологічне дослідження (ЕФД) – це інвазивне (з проникненням в порожнину серця через систему судин) дослідження провідної системи серця. Для виявлення деяких причин  МА наприклад гіпертиреозу будуть рекомендовані деякі аналізи крові.

       Лікування буде залежати від того, якою формою МА   страждає пацієнт, а також від того наскільки сильно це його турбує. Якщо приступи легкі і не викликають проблем, то лікар може обмежитися лікарськими засобами, які знижують ризик ускладнень, що описані вище. Лікар може приписати препарати, які здатні зменшити частоту нападів (антиаритмічна терапія) та/або контролювати частоту серцевих скорочень. Якщо симптоми достатньо важкі, а напад не припиняється протягом тривалого часу, то для нормалізації серцевого ритму  необхідне проведення електричної кардіоверсії (відновлення ритму серця з допомогою електричного розряду).
Якщо за допомогою лікарських засобів контролювати роботу серця не вдається, а частота пульсу низька, необхідна імплантація штучного водія ритму.

За певних показань,лікар може прийняти рішення про проведення процедури, що називається катетерною абляцією. Цей підхід дозволяє знизити або навіть цілком ліквідувати фібриляцію передсердь.

       Отжже ,сама по собі МА не є загрозливою для життя. Проте лікування МА є обов’язковим і не тільки для того щоб покращити якість життя пацієнта, а перш за все тому, що МА є причиною кожного п’ятого інсульту. У зв’язку з цим ви обов’язково повинні дотримуватись рекомендацій свого лікаря.

Гуменюк Т.В.

Категорія: Мої статті | Додав: admin (28.04.2015)
Переглядів: 95 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]