Субота, 24.03.2018, 21:39

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"
Статті лікарів » Статті » Мої статті

Остерігайтесь туберкульозу!

  Туберкульоз,як чума,холера,тиф,та дизентерія,належать до інфекційних хвороб.здатних викликати епідемії,що забирають життя мільйонів людей.Ця недуга супроводжує людство дуже давно .                Наслідки її було виявлено на кістяках людей кам яного віку,на єгипетських муміях.

Подолання такої небезпечної хвороби  – актуальна проблема  не тільки в Україні.а й у всьому світі.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров я , в період між 2000 і 2020 роками майже один мільярд людей буде інфіковано мікобактеріями туберкульозу ,200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від цієї недуги.

Якщо взяти до уваги паралельну до туберкульозу епідемію ВІЛ(СНІДу),то прогноз буде ще песимістичнішим.У половини хворих на СНІД розвивається туберкульоз,адже 90 відсотків дорослого населення інфіковано мікобактеріями туберкульозу.Туберкульоз на сьогодні є основною причиною смерті ВІЛ інфікованих.

Великою проблемою є хіміорезистентний туберкульоз,збудники якого нечутливі до існуючих протитуберкульозних препаратів.

Серед основних причин погіршення епідемічної ситуації в Україні експерти називають низький рівень життя та санітарної культури населення,недостатнє та неякісне харчування значних його прошарків,зростання кількості бездомних та безробітних.Значний вплив на формування несприятливої епідемічної ситуації із захворюванням на туберкульоз створюють найбідніші,соціально дезадаптовані групи населення.

Проте помилково вважати туберкульоз хворобою лише бідних.Ця інфекція, не зважає на соціальні,вікові або державні кордони.Несприятливе соціальне,економічне і психологічне підгрунтя в країні є джерелом стресів .які руйнують сили організму й збільшують ризик виникнення імунної недостатності.Тим самим «відчиняються двері» для безперешкодного «входу» збудників туберкульозу.

Збудником туберкульозу є бацила,яку вперше відкрив німецький вчений Роберт Кох в 1882 році.В честь нього вона названа паличкою Коха

.Мікобактерії туберкульозу досить стійкі до впливу різних факторів.Особливо високостійкі вони у висохлому мокротинні хворого на туберкульоз.Пряме сонячне світло вбиває збудника за 60 хвилин влітку і за 2 години взимку.При кип ятінні загибель збудника відбувається за декілька хвилин.                                                   

Збудник туберкульозу передається в основному повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової при вдиханні пилу (аерозолю).в якому є мікобактерії.Іншими шляхами  зараження є  контактний , харчовий.

.Хворий активним туберкульозом з бактеріовиділенням протягом року може заразити 15-20 чоловік,а хворий хіміорезистентним туберкульозом-до 50 чоловік.

Люди мають природно успадковану опірність,що виробилась і закріпилась у поколіннях в результаті багатовікового контакту з інфекцією.Стійкість організму до туберкульозу з віком суттєво коливається.Зараження небезпечне на першому році життя:в цей час воно часто переходить у захворювання.До 11 років опірність вакцинованих дітей до інфекції поступово зростає,але в 13-16 років знову знижується,і туберкульоз у них може приймати гострий перебіг. У чоловіків та жінок у віці 25-45 років нерідко загострюються вогнища,що виникли в період первинного інфікування.а в 50-60 років імунітет значно знижується.тому з «погаслих» вогнищ особливо легко спалахує активний туберкульоз.

.Ознаками, які дозволяють запідозрити захворювання на туберкульоз є:постійна немотивована слабкість , підвищена втомлюваність,зменшення апетиту , втрата ваги тіла , тривала лихоманка (частіше 37,0 – 37,5 ), пітливість , тривалий кашель протягом 3-х тижнів , задишка ,можливе кровохаркання.

За появи однієї або декількох із згаданих ознак ,необхідно з явитись у лікувальний заклад і з ясувати причину.

Досить часто у дітей хвороба може маскуватись під грип , ГРВІ , пневмонію.У підлітків туберкульоз досить часто перебігає з невираженою симптоматикою .

  Сучасні досягнення фтизіатрії дозволяють успішно лікувати таких хворих , особливо , коли хвороба виявлена на ранніх стадіях і хворий серйозно відноситься до лікування . 

Основними методами виявлення туберкульозу є рентгенофлюорографічне обстеження,дослідження мокротиння на предмет

бациловиділення та туберкулінодіагностика у дітей та підлітків.

Для своєчасного виявлення захворювання необхідно особам з груп ризику захворювання на туберкульоз один раз на рік проходити флюорографічне обстеження дорослим і підліткам у 15-17років.При виявленні змін на флюорограмі проводиться рентгенографічне та томографічне дообстеження.

Методом раннього виявлення груп ризику на туберкульоз серед дитячого населення є туберкулінодіагностика  (проба Манту).

До груп ризику захворювання на туберкульоз відносяться:віраж туберкулінової проби(вперше позитивна проба Манту-5мм і більше);наростання туберкулінової чутливості на 6мм і більше за рік порівняно з попереднім роком;гіперергічна реакція на туберкулін(16мм і більше).

Дітей з груп ризику захворювання на туберкульоз обстежують фізикально,рентгенологічно,лабораторно.При необхідності призначається хіміопрофілактичне лікування.Діти можуть безоплатно оздоровитись в республіканських(санаторії Одеси і області та санаторії Карпат) та місцевих санаторіях (Малієвецький «Світанок» з 6 до14 років та Кам янець-Подільський саеаторій з 1-го року до 5років).При дитячих і підліткових санаторіях постійно функціонують загальноосвітні школи.

Своєчасне виявлення хворого туберкульозом слід віднести до однієї з мір профілактики розвитку туберкульозу,адже чим раніше виявлений хворий,тим меншу кількість здорових осіб він інфікує.Пацієнти з підозрою на захворювання направляються на дообстеження  в Хмельницький обласний протитуберкульозний диспансер.При підтвердженні діагнозу хворих госпіталізують в протитуберкульозні заклади області.При знебациленні хворі продовжують лікування в амбулаторних умовах

Велике значення в профілактиці захворювання має специфічна профілактика.яка включає імунну та хіміопрофілактику.Імунна профілактика включає вакцинацію та ревакцинацію БЦЖ.Первинну вакцинацію здійснюють здоровим новонародженим дітям на 3-5 день життя ( в пологовому відділенні).Триває цей імунітет 5-6 років,потім слабне.Повторне щеплення(ревакцинацію) не інфікованим проводять в 7-ми річному віці,щоб підтримувати імунітет проти туберкульозу.Щеплення вакциною БЦЖ знижує  захворюванність дітей туберкульозом або полегшує перебіг хвороби.

Хіміопрофілактика – застосування протитуберкульозних препаратів з метою попередження туберкульозу у осіб,які піддіаються найбільшій небезпеці захворювання на туберкульоз.Вона проводиться контактним з хворим на туберкульоз,дітям з груп ризику захворювання на туберкульоз.

Остерігайтесь хвороб.Бережіть і зміцнуйте своє здоров я.

 

 

Лікар фтизіатр Віньковецької ЦРЛ Бабійчук Є.О.

Категорія: Мої статті | Додав: admin (25.02.2015)
Переглядів: 96 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]