П`ятниця, 18.01.2019, 21:52

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"
Статті лікарів » Статті » Мої статті

Носова кровотеча.

Носова кровотеча.

Носова кровотеча є одним із найчастіших видів кровотеч, з якими може зустрітися людина будь-якої спеціальності. Носова кровотеча (епістаксис)- це витікання крові із носової порожнини внаслідок порушення цілісності стінок кровоносних судин слизової оболонки порожнини носа.

Найчастіше проявляється у дітей до 10 років ,та у дорослих у віці від 50 років. Частіше розвивається у чоловіків ніж у жінок.

Носові кровотечі по частоті виникнення посідають 1 місце серед спонтанних кровотеч і є найпоширенішим показанням для екстренної госпіталізації.

Кровотечі з інших відділів дихальних шляхів бувають набагато рідше ніж з носу. Джерело носових геморагій може знаходитись в різних відділах носа, однак найбільш часто кровоточить ділянка передньо-нижнього відділу перегородки носа (зона Кіссельбаха)- у цій зоні розташована велика кількість дрібних судин, які покриті тонкою слизовою оболонкою, практично позбавленною підшкірно-жирового шару.

Кровотеча з носа є симптомом місцевого ураження носа, або симптомом загального захворювання- тому причини носових кровотеч ділять на МІСЦЕВІ та ЗАГАЛЬНІ.

До місцевих причин відносять:

-травми носа.

-атрофічні процеси слизової носа.

-доброякісні пухлини носа та придаточних пазух (ангіоми, ангіофіброми поліпи).

-злоякісні пухлини.

-сторонні предмети носа.

-назотрахеальна трубка, ендоскопія.

-довготривале застосування назальних спреїв.

-низька відносна вологість повітря.

-вдихання шкідливих речовин.

Загальні причини –різноманітні-це:

-хвороби серцево-судинної системи (гіпертонічний криз).

-захворювання крові (гемофілії А,В,С ; тромбоцитопенічна пурпура, лейкоз).

-авітамінози ,геморагічні діатези.

-підвищення Т тіла (при тепловому та сонячному ударі).

-інфекційні захворювання-гепатити, цирози ,грві.

-різкий перепад АТ ( у альпіністів, водолазів).

-порушення гормонального балансу ( проявляеться під час вагітності , у підлітковому віці та при менопаузі).

У деяких пацієнтів помірна кровотеча може бути навіть користною ( наприклад –Гіпертонічна хвороба ускладнена гіпертонічним кризом)-так як кровотеча «розгружає» кровоносну систему-та спонукає зниженню АТ.

 

Носові кровотечі можуть супроводжуватись такими симптомами як:

-запаморочення, шум у вухах, зниження АТ, тахікардія, загальна слабкість, спрага , блідість шкірних покривів, задишка ; при важких кровотечах- геморагічний шок.

Класифікують носову кровотечу за кількістю втраченої крові у мілілітрах:

-незначна кровотеча-кілька десятків мілілітрів

-легка- до 500 мл

-середнього ступеня важкості-від 1-го літра до 1500 літра

-важка- більше 1500 літрів.

Може бути одностороння та двохстороння.

Диференційна діагностика:

При носовій кровотечі- кров темно-червона.

При легеневій кровотечі- піниться, має яскраво-червоний колір ,супроводжується кашлем.

Для шлунково-кишкової кровотечі характерним є витікання дуже темної крові- схожої на кавову гущу. Але необхідно враховувати те, що при вираженій , масивній носовій кровотечі може супроводжуватись кривавою блювотою з темною кров’ю; причиною блювоти в цьому випадку стає заковтування крові, що стікає по ротоглотці.

ЛІКУВАННЯ:

При лікуванні носової кровотечі потрібно максимально швидко зупинити кров, вжити заходів для запобігання наслідків крововтрати (або компенсувати крововтрату) і провести терапевтичні заходи , спрямовані на боротьбу з основним захворюванням.

При тимчасовій зупинці кровотечі паціента переводять в напівсидяче положення, з нахиленою вперед головою- прикладають холод на ділянку зовнішнього носа на 10- 15 хвилин. Також із тимчасових способів зупинки кровотечі використовують- пальцеве притискання крила носа до перегородки носа.

Можливе також введення ватної кульки у носовий хід попередньо просочені гемостатичною рідиною , або слабким розчином перекису водню. Проводиться також анемізація слизової оболонки носа розчином адреналіну або ефедрину. Коагуляція кровоточивої судини трихлороцтовою кислотою.

Для повної зупинки кровотечі використовуються механічні, фізичні , хімічні та біологічні методи.

Якщо після попередніх методів зупинити носову кровотечу не вдалось проводиться ПЕРЕДНЯ ТАМПОНАДА або задня тампонада.

Крім місцевого лікування зупинки кровотечі проводиться і загальне лікування, яке підбирається індивідуально до пацієнта : для підвищення згортання крові назначається в/в розчин амінокапронової кислоти, натрія етамзілат, кальція хлорид, вітамін С, в/м вітамін К(вікасол).

При неефективності цих заходів та при рецидивах носової кровотечі проводиться оперативне лікування : перев’язка зовнішньої сонної артерїї ,рентгенологічне опромінення селезінки. Також переливання крові, або тромбоцитарної маси.

Носова кровотеча- є актуальною проблемою для всіх розділів медицини. Потрібно підкреслити, що методами боротьби з кровотечами повинні володіти не тільки медичні працівники; кожен громадянин при наданні допомоги потерпілому зобов’язаний вміти користуватись простими способами зупинки носової кровотечі.

Отоларинголог ВЦРЛ- Годущан Т. М.

Категорія: Мої статті | Додав: tremb75 (08.02.2018)
Переглядів: 64 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]