П`ятниця, 22.10.2021, 15:29

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"
Віньковецький район Хмельницької області утворений 7 березня 1923 року.
З тих пір започатковує своє існування й Віньковецька районна лікарня,що формується на базі місцевого медичного пункту. Історія розпочинається ще із земської медицини.
Скупі архівні дані та спогади очевидців свідчать, що в XIX - на початку XX століття медицина на Поділлі, в т. ч. й на Віньковеччині перебувала в зародковому стані. Дещо покращила її земельна реформа 1864року, проведена в Російській імперії. Зокрема, нею запроваджене медико-санітарне обслуговування головним чином сільського населення. Земська медицина розробила і впровадила в практику територіально-дільничну форму медичної допомоги населенню, заклала основи профілактичного напрямку в охороні здоров'я, ввела санітарну статистику.
Перші відомості про охорону здоров'я нашого району сягають 1904року:в Зінькові функціонувала лікарня на 10 ліжок, в Женишківцях земська. В Осламові лікувальна дільниця, у Віньківцях медичний пункт.
По сусідству в селі Заміхів лікарська дільниця, де теж була невеличка лікарня.
В цих лікарнях вже тоді працювали лікарі: в Зінькові - лікар Трублаєвич, бабка-повитуха Ясиневич-Колесникова, фельдшери Драгомирецький і Колодій, волосний фельдшер Святий. В Осламові - фельдшер Ткач Філімон Микитович. На медичному пункті Віньковець працював один фельдшер.
Як бачимо медичних кадрів було не достатньо. Обслуговували вони дуже великі верстви населення. До прикладу, в Ушицькому повіті проживало 217 тисяч чоловік, обслуговували їх лише 6 лікарів, 11 фельдшерів, 5 бабок-повитух і 2 акушерки. На одного лікаря припадало 36166 чоловік.
Роботи ж медикам вистачало: на території району процвітали тиф,скарлатина, дифтерія, сифіліс, дизентерія, малярія, холера та інші.
Так в 1904 році по Зіньківській
лікарській дільниці хворіли на черевний тиф 296 душ померло
16, на скарлатину - 639, померло 141, віспу 234, померло 13,
дифтерію 225,    померло 3.    Епідемії інфекційних хвороб практично не припинялись, люди хворіли тисячами, йшли з життя сотні. Що могла заподіяти та менша частина медпрацівників, та ще в умовах безгрошів'я: держава не виділяла на охорону здоров'я ні копійки.
На краще становище в медицині стало мінятись після революції. Вже в грудні в 1920 року в Ушиці оголошено спілкою "Всемедицинсантруд" реєстрацію всіх медпрацівників. Революційний комітет створив здороввідділ на чолі з лікарем Михальченком. Лікувальним підвідділом завідував доктор Файнгольд, санітарним - Румянцев, фармакологічним студент Говір, загальним - лікпом Лучко-Швець.
Новоутворений орган охорони здоров'я тут же став
реєструвати венеричні хвороби,    інфекції,    обслідувати приміщення лікарень і пунктів, перераховувати майно, реєструвати медпрацівників і залучати їх до роботи. У часи, коли спустошливі епідемії забирали життя мільйонів людей, лікарі наполегливо шукали способи позбавлення та захисту від небезпечних захворювань, намагалися знизити ускладнення після поранень і оперативних втручань. Вони створювали все нові ліки і вакцини, часто випробовуючи їх на собі, щоб не наражати на небезпеку інших людей. Завдяки їм з'явилася можливість попереджати і лікувати величезну кількість захворювань, що раніше вважалися смертельно небезпечними.
Внаслідок проведеної роботи у квітні 1921 року повідомлялось про ліквідацію черевного тифу, але з'явилась віспа у боротьбі з якою взяли участь всі медики - сміливі, рішучі люди, які піддаються невідомим небезпекам, вступаючи в боротьбу з хворобами.
Наказом № 87 від 16.07.1921р. по Ушицькому здороввідділу повіт поділився на 10 медпунктів. Серед них був і Віньковецький, до складу якого входили села Майдан Віньковецький, Людвиківка, Карижин, Березівка, Пилипи Олександрівські, Григорівка, Великий Олександрів, Гута, Майдан Олександрівський, Майдан Карачіевецький, Калюсик, Дашківці, Курипки, Говори, Ломаченці, Осламів, Бистриця.
В цей же період молода Радянська держава починає дбати про хворих: постановою Ради Народних депутатів від 25.07.21 року скасована плата за ліки за рецептами лікарів.
Завідуючий повітовим здороввідділом Столяр приїздить в червні 1921 року у Віньківці з метою відкриття в нашому селі лікувального пункту, який і був відкритий до 15.08.21 року. Очолив цей пункт лікар Зільберштейн. Тут розгорнуто 6 ліжок, аптека, ведеться амбулаторний прийом хворих. Медпрацівники повели боротьбу з холерою, віспою, без транспорту за місяць відвідали всі села, прочитали 100 лекцій, на яких побувало понад 10 тисяч слухачів.
В повіті на цей час працювало вже 17 лікарів 39 чоловік
молодшого медперсоналу, в лікарнях розгорнуто 230 ліжок. В
грудні 1921    року лікаря Віньковецького медпункту Зільберштейна замінив лікар Боблевич 0.0.
В 1923 році Віньковецький медпункт очолив лікпом Лятушкевич Іван Францович.
7 березня 1923 року постановою ВЦВК (Всеукраїнського
Центрального Виконавчого комітету) в Україні проведена
територіально-адміністративна реформа, були ліквідовані
повіти і волості, утворені округи , райони і сільські Ради.
На території - Віньковецького району утворено 2райони - Віньковецький і Зіньківський.
Зіньківська лікарня і Віньковецький медпункт набирають статус районних лікарень. Значно розширювались їх обов'язки і завдання, добавлялось проблем. В 1926 році у Віньківцях працює лікар Крігер Арон
Лейбович, в Зінькові лікар Сєдлецький М.Б. В Зінькові лікарня
на 10 ліжок (заразних-2, пологових-2,гінекологічних-3,інші-3), аптека, зуболікарський кабінет. Тут в 1925 році прийнято 9365 хворих, проведено 290 операцій, відпущено ліків по 11940 рецептах, прийнято 37 нормальних родів, 9 патологічних, 20 викиднів. Подібна робота проведена і у Віньковецькій лікарні.
В1926-1927 роках у Віньковецькій районній лікарні було вже 10 ліжок, працювало 9 медиків та обслуговуючого персоналу.
Незважаючи на труднощі охорона здоров'я потроху розвивалась.
До 1930 року відкрили родильний будинок, дитячу консультацію, молочну кухню, які очолила лікар Білоусова. Консультація стає зразковою, а Білоусова заслуженим лікарем України.
Віньковецьку райлікарню розширено до 25 ліжок,
відкрито дитячу консультацію, а в селах Дашківці, Охрімівці,
Карачаївці колгоспні пологові будинки,    в селах Осламів,Говори, Малий Олександрів, Покутинці - медичні пункти, на яких працювали відомі фельдшери Лановий, Футорний, Шурипа, Франків, Плескань, Комарницький, пізніше Мушинський, Смаровоз, Савичева та ін.
Зростає кількість лікарів. Серед них: Руденко, Солєцький, Полонський, Духовна, Висоцький, Пославський, Розенвальд, Лятушкевич.
У 1941 році в районі було 2 лікарні на 80 ліжок 10 фельдшерських пунктів, працювало 9 лікарів. У господарстві медиків було 8 коней, 2 корови і 15 гектарів землі.
Велика Вітчизняна війна перервала розвиток охорони здоров'я на Віньковеччині.
Війна нанесла великих збитків медичним закладам району, але вже до кінця 1945 року кількість лікарняних ліжок виросла до 100, відновили роботу 11 ФП, працювали 7 лікарів, 60 середніх медпрацівників. Далі стан охорони здоров'я поліпшувався. Можна порівняти до прикладу, кількість лікарняних ліжок і лікарів за певний проміжок часу.

В районі працювало 4 лікарні: Віньківці, Зіньків,
Женишківці, Осламів, 26 ФАП, 9 ФП, 11 колгоспних пологових
будинків, 4 дитячі і 2 жіночі консультації,7 молочних кухонь, 5 профілакторіїв, 3 постійних дитячих ясел-садків.

З 70-х років зростає матеріальна база закладів охорони здоров'я: побудовано 3 корпуси стаціонару, відкрито нові кабінети: флюорографії, рентгенівські, функціональної діагностики, фізіотерапії, ультразвукових досліджень, ендоскопії, клінічні лабораторії і ін. Відділення стаціонару виросли кожне до 30-60 ліжок: терапевтичне, травматологічне, хірургічне, гінекологічне, пологове, неврологічне, дитяче, отоларингологічне. В кожному цілодобові пости медсестер і молодших медсестер.
На жаль, на початку 90-х років XX століття розпочався
занепад охорони здоров'я в Україні в цілому в нашому районі
зокрема. Причина розпад СРСР, розрив зв'язків між колишніми
республіками, гостра і глибока економічна криза. Держава
Україна не змогла подолати її в перші 7 років своєї
незалежності. Розпочались скорочення ліжок в районних лікарнях закриття і
перепрофілювання дільничних лікарень, скорочення кадрів. В
нашому районі в 1999 році є лікарня на 165 ліжок ( 57.3 на 10
тисяч душ), дільнична в Зінькові на 15 ліжок, 2
амбулаторії (Осламів і Женишківці), 36 ФАПів. Медперсонал
масово іде на пенсію за вислугою років, частина працює на 0.5
і 0.75 посади, зарплату одержує продуктами харчування,
товарами першої необхідності, будівельними матеріалами, які
оформляють, взаємозаліками.    
Охорона здоров'я на Віньковеченні тримається лише на почутті обов'язку медпрацівників перед людьми і своєю совістю. Основним завданням є надання медичної допомоги населенню району на високому професійному рівні та в належних умовах. У метушні сьогоднішнього життя, коли кожна людина дбає передусім про хліб насущний, питання здоров'я часто відходять на другий план. І згадуємо ми про себе, лише коли стає зовсім погано. Ось тоді нам в більшості випадків вже не обійтися без втручання фахівця. І лікарі щодня роблять все можливе, а часом і неможливе, допомагаючи нам знову повернутися до нормального,звичного життя.
Знайомство з нині покійним тодішнім міністром геології Петром Федоровичем Шпаком ( вихідцем із Дашковець Віньковецького району ) посприяло тому. Петро Федорович, допомагав відчиняти двері столичних кабінетів,щоб покращити умови лікування жителів району.
Після всіх труднощів розпочалось поступове відродження охорони здоров’я.
В 2002 році головним лікарем району призначається лікар - травматолог Вітвіцький Микола Васильович
Мережа медичних закладів поповнилася Майдано – Олександрівською амбулаторією загальної практики – сімейної медицини ( замість однойменного ФАП), закрито ФАПи в селах Тополівка і Зіньків. Кількість цілодобових ліжок не змінилася (165 в ЦРЛ і 15 в Зінькові). Працюють денні стаціонари на 41 ліжко і стаціонари вдома.
Чисельність працівників в закладах охорони здоров’я нараховується 503 осіб, в т.ч. лікарів 79, середніх медпрацівників 237. Всі заклади втретє пройшли державну акредитацію,присвоєння категорії:перша- ЦРЛ, Осламівській амбулаторії і 11 ФАПам, друга – решті закладів.
Разючі зміни пройшли в службі обліку і звітності: всі звіти складаються на паперових і магнітних носіях, створено комп’ютерну мережу, лікарня під"єднана до мережі „Інтернет", має електронну пошту, всі ФАПи - телефонний зв"язок.
Для ІАВ закуплено комп’ютерні програми «Стаціонар» і «Поліклініка», для них два ноутбуки.
У Віньковецькій лікарні працюють досвідчені економісти та бухгалтера.
В райлікарні працюють відомі і досвідчені лікарі медицина району кріпне і розвивається та збагачується.

Вагомим кроком по наближенню до цієї мети є введення в експлуатацію нової поліклініки на 200 відвідувань в 2011 році.
Будівництво розпочато в 1991р. Віньковецьким райагробудом, через рік зупинилось. В 2009р. проведено коригування кошторисної документації на що використано 206,8 тис. грн. з районного бюджету. В 2010р знову відновлено проведення будівельних робіт на що виділено 9,0 млн. грн. з державного бюджету.
В 2011р виділено кошти на завершення будівництва та закупівлю обладнання в розмірі 19млн.гр. Додатково виділено кошти в сумі 297,756 тис. грн. для будівництва автономних каналізаційно-очисних споруд для ЦРЛ типу «Біотек».

2011 р. фактично за 8 місяців завершилося будівництво поліклініки,вона укомплектована сучасним устаткуванням 4 жовтня 2011 року на урочисте відкриття прибули голова ОДА Ядуха В.С.,голова облради Дерикот М.В. народний депутат України Шпак В.Ф. , начальник УОЗ , голови РДА сусідніх районів.
І з гордістю можна сказати,що не кожен район в оласті має такі умови праці та лікування. Віньковецькій ЦРЛ створено лікувально-діагностичний комплекс до складу якого входять приймальне відділення, відділення швидкої допомоги,кабінет ультразвукової діагностики, ендоскопії, кабінет функціональної діагностики, рентген кабінет, які укомплектовані медичною апаратурою та відповідає сучасним вимогам. В ЦРЛ відкрито відділення анестезіології і інтенсивної терапії (ВАІТ) на 6 ліжок. З повним штатом анестезіологів та анестезисток.


Першим заступником головного лікаря району з медичного обслуговування населення призначена лікар – ендокринолог Чоботар Марина Михайлівна;
-Заступник головного лікаря з медичного забезпечення Тернавський Павло Іванович;
-    Завідуюча поліклінічним відділенням, виконуюча обов'язки заступника
головного лікаря по експертизі тимчасової втрати непрацездатності призначають Рейтаровську Ларису Віталіївну.

На високому рівні у лікарні хірургічна,терапевтична,дитяча ,акушерсько - гінекологічна служби. У хірургічному відділенні одні із перших в області запроваджено малоінвазивну хірургію,успішно проводяться оперативні втручання з ендопротезування кульшових суглобів 
В дитячому відділенні після  працює палата реабілітаційної та фізіотерапевтичний кабінет. Адже діти це наше майбутнє і хотілося б щоб кожна дитина була здорова.

Гордістю Віньковецької лікарні є пологове відділення — палати поліпшеного планування облаштовані для сумісного перебування матері та дитини,сімейний пологовий зал. Працює кабінет планування сім'ї оснащений сучасною апаратурою.

Сьогодні  у розвитку галузі охорони здоров’я району домінують процеси реформування системи медичного забезпечення сільського населення. Стратегічні напрямки медицини району впровадження інституту сімейних лікарів, як центральної дійової особи в системі охорони здоров’я , а також виконання регіональної програми реформування первинної медико - санітарної допомоги .У районі функціонують 6 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 23 ФАПів, 8 пунктів прийому хворих.

Спеціалізовану медичну допомогу надає центральна районна лікарня на 120 ліжок.

Дякуючи тісній співпраці з районною державною адміністрацією, районною радою ми залучаємо кошти для охорони здоров’я. Великий резонанс у суспільстві викликали реформи, які зараз проводяться в охороні здоров’я. Результати показують позитивні і негативні сторони, але однозначно – зміни в охороні здоров’я потрібні. Потрібна оптимізація закладів.

Повинен працювати здоровий розсудок,виваженість, бачення кінцевих результатів, витримка, оптимізм, а не емоції.

Медичні працівники Віньковецького району від ФАП до районної лікарні знають як надавати кваліфіковану допомогу, вміють лікувати, володіють особливим складом характеру, уважністю, терплячістю, спокоєм, добротою, і в той ясель час - твердістю, здатні швидко приймати рішення, величезним почуттям відповідальності, всім серцем віддані своїй справі люди, які усвідомлюють всю важливість і серйозність цієї професії; не бояться небезпек, труднощів, згідні все своє життя присвятити людям і, працюючи, продовжувати постійно вчитися і вдосконалюватися.
Лікарі щодня роблять героїчні вчинки. Адже вони рятують людей, їх життя, часто ризикуючи при цьому своїм; А хіба це не є їхній справжній великий подвиг. Всі працюють добросовісно, кваліфіковано.
Медицина постійно знаходиться у розвитку. Нові хвороби вимагають нових знань Справжній фахівець повинен бути і гарним психологом - вміти вислухати людину, проникнути в його душу; вміти заспокоїти, вселити надію, впевненість, віру; вміти переконати у правильності
і необхідності призначеного лікування. Адже багато людей, як не дивно, неохоче піклуються про своє здоров'я, і часто своєю впертістю лише погіршують свій стан, уповільнюють процес одужання.
На запитання яка професія найважливіша, кожен відповістьпо-різному. А якщо запитати, яка сама важка і напружена, мабуть, в першу чергу назвуть важкі чоловічі спеціальності, згадають про пожежників, рятувальників, міліціонерів або водних. Самими знаючими назвуть вчених, всіх працівників розумової праці. Але існують люди, робота яких  об'єднує всі названі характеристики. Справа їхньогожиття - найнеобхідніше, найважче, найвідповідальніше, що вимагає постійного вдосконалення. Це люди, перед якими стоять найважливіші завдання - розпізнавати, лікувати, попереджати хвороби, забезпечувати збереження і зміцнення здоров'я та працездатності людей, порятунок життя. І люди ці - лікарі.
З давніх пір саме їм належить заслуга продовження життя. У часи, коли спустошливі епідемії та війни забирали життя мільйонів людей, лікарі наполегливо шукали способи позбавлення та захисту від небезпечних захворювань, намагалися знизити ускладнення після поранень і оперативних втручань. Вони створювали все нові ліки і вакцини, часто випробовуючи їх на собі, щоб не наражати на небезпеку інших людей. Завдяки їм з'явилася можливість попереджати і лікувати величезну кількість захворювань, що раніше вважалися смертельно небезпечними.
У світі постійно з'являються нові, раніше невідомі хвороби, спалахують епідемії. І як завжди на виручку приходять «варти здоров'я» - сміливі, рішучі люди, які піддаються невідомим небезпекам, вступаючи в боротьбу з вірусами,мікроорганізмами та іншими збудниками захворювань. Лікарі, як і раніше, рятують людей, охороняють життя на Землі.
У метушні сьогоднішнього життя, коли кожна людина дбає передусім про хліб насущний, питання здоров'я часто відходять на другий план. І згадуємо ми про себе, лише коли стає зовсім погано. Ось тоді нам в більшості випадків вже не обійтися без втручання фахівця. І лікарі щодня роблять все можливе, а часом і неможливе, допомагаючи нам знову повернутися до нормального, звичного життя.
А як часто представникам цієї нелегкої професії доводиться рятувати життя і все залежить від їх кваліфікації, здатності прийняти правильне і своєчасне рішення. А помилитися не можна, тому що ціна помилки - людське життя.
Важко навіть уявити собі, що стало б з планетою, якщо б не було лікарів. Якби ніхто не займався вивченням причин і характеру захворювань, не шукав рятівних ліків та методів лікування.
Медицина постійно знаходиться у розвитку. Нові хвороби вимагають нових знань. До того ж, знання і вміння лікаря не обмежуються лише областю чистої медицини. Справжній фахівець повинен бути і гарним психологом - вміти вислухати людину, проникнути в його душу; вміти заспокоїти, вселити надію, впевненість, віру; вміти переконати у правильності
і необхідності призначеного лікування. Адже багато людей, як не дивно, неохоче піклуються про своє здоров'я, і часто своєю впертістю лише погіршують свій стан, уповільнюють процес одужання.
На мій погляд, лікарем може стати далеко не кожен. Для цієї професії необхідно володіти особливим складом характеру, уважністю, терплячістю, спокоєм, добротою, і в той ясель час - твердістю, здатністю швидко приймати рішення, величезним почуттям відповідальності. Це неодмінно має бути людина, всім серцем відданий своїй справі людина, чоловік, який усвідомлює всю важливість і серйозність цієї професії; той, хто не боїться небезпек, труднощів, хто згоден все своє життя присвятити людям і, працюючи, продовжувати постійно вчитися і вдосконалюватися.
По-моєму, лікарі щодня роблять героїчні вчинки. Адже вони рятують людей, їх життя, часто ризикуючи при цьому своєї; вони продовжують існування всього людства. А хіба це не є їхній справжній великий подвиг?
 
 

           Реформи, про які так багато говорилось і писалось у ЗМІ ( і не тільки), дійшли й до нас.

 У 2013 році проведено реформування галузі охорони здоров’я району. На базі відокремленого майна, яке знаходилось на балансі ЦРЛ створено Віньковецький центр первинної медико-санітарної допомоги (Центр ПМСД), як окрему юридичну особу. В підпорядкування новоутвореної структури відійшли амбулаторії загальної практики сімейної медицини та фельдшерсько-акушерські пункти району.

Внесені зміни до штатного розпису ЦРЛ ( скорочено посаду заступника головного лікаря по медичному обслуговуванню населення), проведено розподіл «рухомого» і «нерухомого» майна між ЦРЛ і центром ПМСД.

Головним лікарем Центру ПМСД призначено районного педіатра – Заблотовську Ларису Деонізівну.

Реорганізації, реформи, «оптимізації»…Своєчасність, доцільність та ефективність їх проведення оцінить час – безпристрасний  експерт і суддя. А зараз?..Ні медичні працівники, ні рядові мешканці району особливого захвату від нововведень не виказують, одно час, розуміючи їх неминучість.

2014 рік. Зміна керівництва ЦРЛ.

Виконувачем обов’язків головного лікаря призначено завідуючого хірургічним відділенням ЦРЛ – Бабійчука Віктора Миколайовича.

Через деякий час сесія районної ради призначає головним лікарем Віньковецької ЦРЛ лікаря – хірурга – Ковальського Сергія Валентиновича.

Заступником головного лікаря з медичної частини призначено лікаря – анестезіолога – Трояна Валерія Михайловича.

Не зважаючи на складну політичну і економічну ситуацію в державі, хронічну недостатність коштів, керівництво ЦРЛ знаходить  можливість покращити матеріально-технічний стан лікарні (у структурних підрозділах закладу замінено 246 вікон та 7 дверей, проведено поточний ремонт прального відділення і харчоблока, зпилені старі дерева, що нависали над терапевтичним корпусом ,проведено утеплення хірургічного корпусу), а саме головне, - забезпечує роботу колективу, як єдиного зладженого механізму, що працює на кінцеву ціль - збереження та покращення здоров’я населення району.

І впевнено можна сказати, що саме в цьому відношенні працівники і ЦРЛ і Центру ПМСД заслуговують на добре слово. Вони працюють дружньо, злагоджено в результаті по більшості рейтингових показників охорони здоров’я наш район в області постійно займає місця у першій десятці , хоча й залишаються проблеми ( онкозахворювання, туберкульоз).